7 märki sellest, et su kassil on valus

7 märki sellest, et su kassil on valus
13.12.2020

Kassid oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevaatlikult. Et valu kiirelt märgata, toob Pesaleidja välja seitse abistavat näpunäidet.

 

1.Kus on kiisu?

Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli.

2.Äkilised muutused käitumises

Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik, kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis viitab, et Su kassil on valus. See kehtib eriti siis, kui inimene katsub või liigutab kassi valulikku kehaosa. Kassid ei saa öelda: "Hei, peremees, mul on valus. Palun ära katsu mind!" Nende viis selle väljendamiseks on oma käitumise muutmine. Kui tundsid eelnevas lõigus ära oma kassi- palun võta oma loomaarstiga ühendust.

3.Liigne nurrumine

Me teame, et kassi nurrumine näitab, et ta on rahulolev, kuid kassid võivad oma võimsat nurrumist kasutada vajadusel ka iseenese ravimiseks. Kassi nurrumine vibreerib 25-150 HZ juures, see on sama sagedus, mis abistab füüsiliselt terveneda ning mis suurendab luude tihedust.

4.Muutused aktiivsuses

Kui oleme haiged, siis tunneme end üldjuhul ka loiu ning kurnatuna. Ka see kehtib kasside puhul. Kui Su kassil on valus, siis võib ta seda Sulle näidata täielikult paigale jäämisega või oma aktiivsuse piiramisega. Kui Su tavapäraselt hüperaktiivne kass on järsku väga tagasihoidlik ning rahulik, siis peaksid nad igaks juhuks loomaarsti juurde viima. Parem karta, kui kahetseda.

5.Muutused söögiisus ning vedeliku tarbimises

Kui Su kassil on valus, siis võib ta tavapärane isu väga palju väheneda. Paljud kassid on toidu osas valivad, kuid kui Su tavapäraselt näljane kass ei tunne üldse huvi oma kausi sisemuse vastu ning tema dieet ei ole lähiajal muutunud - jälgi teda hoolsalt. Mõne kassi puhul, keda vaevab valu, ilmneb see vee joomises. Juuakse kas tavapärasest palju vähem, või vastupidiselt väga palju rohkem.
Kui Su kass joob väga palju, võib see tähendada mitmeid asju. See võib viidata stressile, närvilisusele, mõnele ainevahetuse haigusele. Samuti võib see viidata diabeedile, kroonilisele neeruhaigusele või kilpnäärme ületalitusele.
Seda, et kass ei söö ega joo nii nagu tavaliselt, võib põhjustada valu suupiirkonnas. Võib juhtuda et ta seostab tegevust valuga, mida ta kogeb.

6.Muutused liivakasti kasutamisel

Nagu varem mainitud sai - kui kass joob liiga palju vett, siis suure tõenäosusega urineerib ta ka tavalisest rohkem. Kui kass tunneb valu oma seljas, siis võib see põhjustada neile ebameeldivusi liivakasti sisenemisel ning sealt väljumisel. Sellisel juhul võib juhtuda, et nad pissivad liivakastist välja, nurga taha. Samuti võib muutuda ka nende seedetrakti tavapärane talitus, mille tõttu võib kass kogeda kõhukinnisust. Liivakasti puhastamine ei ole tavaliselt loomaomanike lemmiktegevus, kuid regulaarse puhastamise tagajärjel mõistad paremini oma lemmiku normaalset ainevahetust ning muutused ei jää märkamata.

7.Enda liigne puhastamine

Kui su kassil on haav või mõni piirkond, mis neile valu tekitab, siis võivad nad kogu oma tähelepanu selle ala puhastamisele suunata. Et puhtust hoida, pesevad kassid end ise - seega tunne muret alles siis, kui märkad, et kass mingit kindlat piirkonda väga-väga hoolikalt ning pikka aega lakub.

Kõige tavapärasemateks märkideks, mis viitavad sellele, et Su lemmik kannatab valu on:

Lonkamine

Raskused hüppamisel

Ebanormaalselt kõndimine

Vastumeelsus liikumisele

Peitu pugemine

Enda eest mitte hoolitsemine (kass ei puhasta ennast)

Huvi kaotamine (nt mängu vastu)

Söögiisu puudumine

Aktiivsuse vähenemine

Üldise meeleolu muutumine

Temperamentseks muutumine

Küürutamine

Kaalus juurde- või alla võtmine

Kindla kehapiirkonna lakkumine

Pea madalal hoidmine

Kontrollimatu silmade pilgutamine

Toitumise muutumine

Urisemine

Valust näugumine

Silmade kinni hoidmine

Saba liputamine

Raskuste kogemine urineerimisel

Negatiivse reaktsiooni väljendamine mingile alale surve avaldamisel

Hästi valgustatud ruumide vältimine

Pea meeles, et Sina vastutad oma kassi tervise eest ning valu tunnuseid varakult märgates jõuab Sinu kass kiiremini veterinaari juurde ravile.

Allikas: Pesaleidja MTÜ